(TR) (EN) (PDF) – “Değerlendirme” ve “Sonuç Odaklı Yönetim”de Anahtar Terimler Sözlüğü | DAC Evaluation Network


Değerlendirme ve Sonuç Odaklı Yönetim’de kullanılan bu Anahtar Terimler Sözlüğü, Kalkınma Yardımları Komitesi Değerlendirme Ağı tarafından, kalkınma değerlendirmelerindeki kavramları açıklamak ve karışıklıkları önlemek amacıyla geliştirilmiştir. İlk kez 2002 yılında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde yayınlanmasından sonra, Çince, İtalyanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve Sıvahili dillerinde de düzenlenmiştir. Bu yayın, Kalkınma Yardımları Komitesi Değerlendirme Ağı ve Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’nın (TİKA) işbirliğinde ilk kez Türkçe olarak hazırlanmıştır.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Türkiye Hükümeti’nin Teknik ve Kalkınma Destek Kuruluşu’dur. TİKA, 19 yerel ofisi ile Afrika, Asya ve Avrupa’da 37 ülkede çalışma yapmakta ve kalkınma programları, projeleri ve faaliyetleri vasıtasıyla gelişmekte olan ülkelere kalkınma desteği sağlamaktadır.

Bu Sözlük, TİKA uzmanlarına, sahada çalışanlarına ve Türkçe ile çalışan diğer ortaklara OECD/DAC (Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı/Kalkınma Yardımları Komitesi) değerlendirme terminolojisini kullanmalarını sağlamak, böylece, bu uzmanların çalışmalarını uluslararası kabul edilmiş kavramlara göre düzenlemelerinde yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır. Bu bağlamda, bu Sözlük, TİKA ile diğer uluslararası kalkınma ortakları arasında karşılıklı anlayış ve uyumun geliştirilmesinde önemli bir adım olup ortak proje ve programları teşvik edecek ve kolaylaştıracaktır.


PDF file, 22 pages

via: www.oecd.org

Advertisements

Leave a comment

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.