Mezinárodní klasifikace
Systémy klasifikace slouží spolu s pojmy a definicemi k harmonizaci, aby zaznamenávaná data byla ve výsledku porovnatelná. Na základě systémů klasifikace lze sestavovat užší výběry. Evropská komise tyto mezinárodní klasifikační systémy využívá ke shromažďování vysoce kvalitních a harmonizovaných údajů.
Níže jsou uvedeny hlavní systémy klasifikace, které se používají při sledování zdravotních ukazatelů.
Hlavní systémy klasifikace
- Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (ICD), kterou vydává Světová zdravotnická organizace (WHO) Tento systém klasifikace se hojně používá pro sestavování statistik úmrtnosti a nemocnosti. Členské státy WHO od roku 1994 používají 10. verzi tohoto dokumentu (ICD-10
). Byla již však zahájena 11. revize klasifikace, která bude pokračovat až do roku 2018.
- Z ICD-10 vycházel Eurostat při sestavování zúženého seznamu pro Evropu, který obsahuje 86 příčin úmrtí. Z ICD-10 vychází i Mezinárodní seznam pro nemocniční přehledy nemocnosti (2005), který používá Eurostat, WHO, OECD a NOMESCO pro shromažďování a prezentaci údajů získávaných při propuštění pacientů z nemocnice. Je k dispozici v angličtině, francouzštině a němčině.
- Existuje také několik klasifikačních systémů pro registraci klinických postupů. Mezi ně patří Mezinárodní klasifikace nemocí, 9. revize, klinické modifikace (ICD-9-CM), kterou spravuje Národní centrum zdravotnických statistik (National Center for Health Statistics, NCHS) a Centra služeb zdravotních pojišťovacích systémů Medicare a Medicaid (CMS), a Klasifikace chirurgických postupů NOMESCO (NOMESCO Classification of Surgical Procedures, NCSP).
- Mezinárodní klasifikace zdravotních účtů (ICHA) je základem pro Systém zdravotních účtů (SHA)
. SHA je mezinárodně uznávaný nástroj, jehož autory jsou OECD, Evropská komise a WHO a který se využívá při popisování, shrnutí a analýze výdajů na zdravotnictví a jejich financování.
Další systémy klasifikace
- Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, postižení a zdraví (International Classification of Functioning, Disability and Health, ICF) je systém, který vychází z bio-psychosociálního modelu funkčních schopností a zdravotního postižení Vydává ji WHO a byla přijata v roce 2001 na Světovém zdravotnickém shromáždění.
- Mezinárodní klasifikace zaměstnání (ISCO), za niž odpovídá Mezinárodní organizace práce (ILO), je nástroj pro třídění zaměstnání do jasně definovaných skupin podle úkolů a povinností, které jsou s jednotlivými zaměstnáními spojeny Pomocí této klasifikace se také definují zdravotnické profese.
- Mezinárodní standardní klasifikace vzdělání (ISCED), verze z roku 1997 a verze z roku 2011
.
- Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM) je standardní klasifikace duševních poruch, kterou používají odborníci specializující se na duševní zdraví ve Spojených státech. Sestavila jej Americká psychiatrická asociace (APA).
- Skupiny pro diagnostiku (DRG)
představují systém, který umožňuje provádět hodnocení nákladů na zdravotní péči prostřednictvím klasifikace pacientů na základě demografických, diagnostických a terapeutických charakteristik. Používají se pro účely úhrady nákladů.
- Klasifikace vzácných onemocnění – Orphacodes – je dostupná na portálu Orphanet.
- Definice případů přenosných nemocí od Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
via Evropská komise
Advertisements